Čína a USA, tento vzťah ako základ ekonomickej prestavby nového sveta?

12. júna 2020, Erik Majerčák, Ekonómia

Svet sa mení  a my sa budeme musieť meniť s ním. Ak si niekto nevšimol, začínajú sa obrovské ekonomické zmeny v celom svete. Keďže ľudia nerozumejú, nakoniec to dostanú v praktických životných situáciách a potom pochopia. Poďme na prvú zmenu z nich a to sú vzťahy medzi USA a Čínou.

Čína a USA majú desaťročia výborné vzťahy a HDP jedného aj druhého rástlo vo vzájomnej kombinácii. Číňania pracovali a v USA sa tlačili zelené papieriky, ktoré to celé financovali. K čomu v tomto vzťahu dochádza? Dochádza ku kompletnej likvidácii obchodných a ekonomických vzťahov medzi nimi. Svet aký sme poznali, kde v Číne vyrábajú a v USA sa spotrebováva je preč. Tieto vzťahy budú aj naďalej potlačované a likvidované.

Slniečkárov a „obchodníkov“, ktorí by za tieto „dobré vzťahy aj umreli“ sú ako po celom svete neskonalé množstvá. Ekonomickou likvidáciou obchodných vzťahov medzi Čínou a USA sa dosahuje obrovská likvidácia týchto predajcov záujmov vlastnej krajiny – Číny. Tieto vzťahy sa aspoň nateraz nebudú obnovovať a budú naďalej likvidované. Keďže Čína a USA spolu tvorili obrovský ekonomický kolos bude to mať samozrejme obrovský dopad nielen na nich ale na celý svet.

Aké budú následky pádu takejto veľkej spolupráce? Drvivá väčšina výroby Číny, ktorá bola pre trh USA skončí. Skončí tak obrovský podiel výroby v Číne, ktorého výsledkom bude výrazný pokles HDP ako Číny aj USA. V USA je súčasný HDP zhruba na úrovni 17-21 bilióna dolárov. Pokles ich HDP (behom ďalších rokov krízy nielen kvôli obchodom s Čínou) bude cca na úroveň o 55% nižšiu, takže odhadujem pokles HDP na úroveň 7-10 bilióna dolárov v súčasných cenách. Súčasné ceny uvádzam preto, lebo neviem ako sa bude presne vyvíjať ešte cena dolára a ak by došlo k výraznejšej cválajúcej alebo hyper inflácii, či pádu hodnoty dolára celkom, tak samozrejme odhadované čísla je nutné o ne upraviť. USA by mali byť na konci „perestrojky“ vnútorne sebestačné, teda s malým dovozom by mali prestať vyciciavať celý svet cez nakrájaný zelený papier ako je tomu doteraz.

No a v Číne takisto klesne export na rádovo menší ako doteraz. Ako sa to dotkne bežných ľudí? Len pre porovnanie veľká depresia z 30. rokov minulého storočia spôsobila v USA pád HDP o 15%. Takže si asi viete predstaviť čo nás čaká a aká je hĺbka novej perestrojky 2020 po tej z 1989. Dôjde k obrovskému poklesu životnej úrovne v krajinách celého sveta.

Nebudem tu rozoberať ďalšie „nepodstatné“ veci tohto vzťahu ako dolár, či juan, skúsim skôr aký to bude mať dopad na nás, keď naša ekonomika je založená na exporte? Pri množstve áut, ktoré vyrábame dopyt klesne. Mnoho z nich je vyvážaných ku konečnému spotrebiteľovi aj do Číny. Nikto toľko áut potrebovať nebude. Je pre nás Európska ekonomická zóna dostatočne veľká a hlavne schopná platiť za to čo tu vyrábame? Budeme tu na Slovensku mať dosť potravín? Čím ich zaplatíme, keď autami sa nebude dať? Euro je extrémne previazané ekonomicky s dolárom. Európa sama nemá výrazné energetické zdroje a budeme ich nakupovať. Samozrejme sú tu ešte rôzne ekonomické scenáre pre Európu, ale ten globálny je už napísaný. Možno by bolo dobré povedať, chyťme sa čoho sa dá, behom nasledujúcich rokov pôjdeme prudko z kopca dolu.