Warren Buffet číta moje blogy: Americký dolár ide do pekla

Warren Buffet je investor, ktorý počas svojho života sa svojimi obchodmi na burze dostal do top 10 najbohatších ľudí na svete a v súčasnosti je známy tým, že jeho spoločnosť Berkshire Hathaway má na účte hotovosť vo výške cez 300 miliárd USD. Pre veľmi zjednodušenú predstavu slovenský štátny rozpočet má výdavky veľmi zhruba 30 miliárd, takže by to mohol zatiahnuť len s hotovosťou 10 rokov našich daní, už ho o tom len presvedčiť

Zdroj: CNBC + úprava win skicárom

Na poslednej schôdzi akcionárov 5. mája 2025, na ktorej bolo +20.000 hostí a na záver +5 hodinovej diskusie, kde dostal „standing ovation“ aj od Tima Cooka – šéfa spoločnosti Apple. Warren Buffet povedal v 3:14 videa CNBC dosť závažné slová tu, ktoré hovoria o tom, že očakáva veľké znehodnotenie dolára, pričom očakáva, že neexistujú žiadne investičné systémy, ktoré by mohli kompenzovať toto znehodnotenie. Poďme priamo na to, čo povedal v angličtine: „… we would not want to be owning anything that we thought was in a currency that is really going to hell. And that’s the big thing we worry about with the United States currency. I mean it the tendency of a government to want to debase its currency over time … there is no system that beats that. … Fiscal policy is what scares me”

Môj preklad v slovenčine: „Nechceme vlastniť nič o čom by sme si mysleli, že je v mene ktorá skutočne ide do pekla. A to je veľká vec, ktorej sa obávame pri mene USA. Mienim to, že tendencia vlády znižovať hodnotu meny v čase … neexistuje systém (investičný/finančný – kontext), ktorý by to porážal. … rozpočtová politika ma desí“

Prvý blog o páde USD a svetovej ekonomike kam to ide som písal 31. júla 2020 s názvom „Ekonomický pád USA a ekonomická mega kríza nevídaných rozmerov klope na dvere, alebo ešte stále veríte že je všetko v poriadku?“ tu. Aby si ľudia nemysleli, že som katastrofista, tak ešte dovtedy k tomu procesy neviedli, ktoré by to potvrdzovali a písal som o tom aj v blogu 23. októbra 2016 v blogu s názvom „9. Pád dolára? – Ekonomické teórie bludov na Slovensku od 1989 časť 9“ tu. Proste do roka 2020 to aspoň pre mňa nebolo evidentné

Tieto veci sú však viditeľné už roky a mohli sme sa na to pripravovať. Písal som o tom desiatky blogov, čo má urobiť Národná banka Slovenska, čo by bolo fajn, aby spravila vláda, priemysel, čo nemajú robiť, O tom prečo sa zbaviť liberálnych mamľasov v riadení štátu tu atď. Ekonomická a politická moc je však inde a my namiesto riešení sme zacyklení na námestiach s nenávisťou bez riešení, v liberálnych ekonomických ilúziách. R. Fico balancuje na hrane, aby udržal ako tak ekonomiku v chode, aby sme sa nezrútili úplne a nepadli na ekonomické a morálne dno, samozrejme nie optimálne, ale ako sa politicky vôbec s liberálmi dá. Detto nás pripravuje na svet, ktorý sa blíži a v Moskve bol reálne pomôcť nám, aby sme neupadli po kríze na úplné dno, na ktoré nás ťahá pár krajín v EU v veľkým vplyvom v EU, ktorá ide do zabudnutia. Ďakujem mu za to, že sa snaží ako sa dá

To, že teraz vidí situáciu a aj verejne o tom hovorí Warren Buffet znamená, že už aj bohatí sú v panike. A nie trochu ale moc, pretože normálne „peniaze a investície potrebujú ticho a kľud“. Samozrejme, že Warren Buffet nečíta moje blogy, má svoj rozum, vidí sám, že svet, USA a USD idú ekonomicky do pekla, ale má konečne nejaký významný západný človek verejne názor ako ja. Možno už v 2020, alebo aj skôr vedel a tušil, len to verejne nepovedal ako ja, lebo veril, myslel, že sa to zmení, že veci pôjdu inak. Do ekonomického pekla pôjdeme aj my spolu s našimi zákazníkmi z EU. Jediné čo nás ekonomicky ako tak chráni od najhoršieho je návšteva Moskvy, dobré vzťahy tam a investície Číny na Slovensku. Toto je ekonomická budúcnosť Slovenska, keď sa naše trhy na západe rozsypú, ako sa rozsypali po 1989. Nateraz niet jedného signálu z trojky Francúzsko, Nemecko, Anglicko, či z centrály EU kontrolovanej týmito krajinami, že sa tam nachádza aspoň kúsok zdravého ekonomického rozumu. Prebieha tam len a len vojna medzi klanmi, primárne o zdroje a o budúcnosť. Myslím si, že aj oni si uvedomujú čo sa deje a tancujú tak, aby sa EU rozpadla a po kríze silnejším zostali aké také zdroje. No a Nemecko tam jednoducho patrí k tým politicky najslabším

Takže aké scenáre nás čakajú? Tie som opísal v blogu z 20. decembra 2022 „Scenáre krachu dolára ako svetového platidla“ tu, pričom všetky možnosti v tom blogu sú aj nateraz úplne aktuálne. Dolár vlastne padá už teraz a nevšímame si to. Stačí si pozrieť jeho vývoj oproti zlatu, či v nehnuteľnostiach. Tam reálne vidíme ako ideme ako sa vyvíja a bude vyvíjať aj u nás ekonomika a inflácia. Keď to trošku chápete v dnešnej ekonomike plnej lživých ukazovateľov toto je výborné meradlo ako hodnoty reálnych vecí idú hore s cenou oproti hodnote fiat mien. A ako z toho von? Nijak. Nedá sa. Je to objektívny proces, ktorý už prichádza, dá sa mu len prispôsobiť. Na osobnej úrovni 1. Jedlo, 2. Voda, 3. Prístrešok, kde skloníte hlavu a bude vám teplo a bude tam sucho, 4. Bezpečnosť, 5. Komunita, 6. Zožeňte si niečo na výmenu, viac tu

Všetko začína od nás, bežných ľudí, od našej orientácie vo svete, aby sme my vedeli vstať zo stoličky a pohnúť sa. S našim pohybom sa zmení aj svet okolo. S našim pohybom sa zmenia ľudia okolo nás. Teraz sa mení tak, ako chcú iní. Zmení sa aj tak ako chceme my, alebo je teplo na tej stoličke, či na gauči pri telke? Nemáte čas? Nevadí, prídu vám do života veci, ktoré vám vezmú ten čas, aby ste plnili ich ciele a budete mať toho času ešte menej

Link na moju FB stránku je teraz tu. Link na Telegram tu. Ešte tam nemám veľa vecí, ale pribudnú, veď články píšem už takmer desaťročie. Ako skupinu diskutujúcich nás nájdete na FB na Diskusnom fóre tu. Vyšli 2 výborné knihy od Chazina &Co tutu, kde presne popisuje ako funguje tento feudálno-kapitalistický model riadenia, kde ľahko pochopíte kto a za čím je. Dobré knihy o riadení napríklad O svete krivých zrkadiel sú tu, DVTR tu, či Tajomstvá ovládania ľudstva diel 1 tu a diel 2 tu. Ako bude vyzerať EU a Slovensko po resete 2 sme sa zamýšľali vo videu oveľa viac tu

Väčšina sveta bude v diktatúre nasledujúce desaťročie a to je ten lepší prípad

12.06.2026

V Hormúze pred vojnou bolo denne vybavených podľa rôznych AI priemerne 130 tankerov denne s cca objemom ropy 21 miónov barelov. Teraz je to cca 1,5 tankera aj s tými „na čierno“. Ak Michail Sergejevič Trump prehrá v Hormúze a nenastolí tam „svoju vládu“, tak celý región sa vymkne kontrole súčasného pána sveta a pôjde inou cestou ako doteraz. USA skončia ako [...]

Ak máte ilúziu voľby stabilizujete systém riadenia samého seba inými

05.06.2026

Možnosť výberu. Ilúzia slobodnej vôle. Ľudia nepotrebujú reálnu slobodu. Stačí, keď veria, že majú dostatok možností. Červenú alebo modrú pilulku. Spať ďalej, alebo prebudiť sa. Na možnosti výberu nakoniec nezáleží. Záleží len na tom, že máte pocit, že ste si vybrali svoju cestu. To je psychologický trik, kde 99% ľudí akceptujú svoj žalár bez otázok. 1% [...]

Prečo fašista Merz nepríde do Bratislavy. R. Fico ho vytočil do nepríčetna. Ale naozaj on?

23.05.2026

Asi ste zachytili vyjadrenia R. Fica, že nemecký kancelár mal prísť koncom mája do Bratislavy. Okolo mal nejakú udalosť a teda deň pred, že sa zastaví a pokecá s našim premiérom. Nakoniec sa rozhodol, že nepokecá, lebo chcel tým povedať, že potrestá svojou neprítomnosťou nášho premiéra, pretože jeho veličenstvo nebude zvyšovať politické body R. Fica na Slovensku. [...]

novinári, hovorca, médiá, noviny, tlač, informácie

Dvojaký meter pri blízkych vzťahoch? Manželka finančníka Haščáka sa pustila do Tódovej a Záleskej

18.06.2026 15:41

Porovnáva reakcie na Jána Mažgúta s tým, ako novinárka v minulosti vysvetľovala svoj vzťah so sudkyňou.

kuba

Kubánski komunisti schválili rozsiahly balík ekonomických reforiem

18.06.2026 15:24

Podľa PCC reformy budú prebiehať „v súlade so socialistickým modelom“.

Čína, vojenská prehliadka

Česi roky za „drobné“ školili čínskych vojenských expertov. Šokujúce, reagoval minister a avizuje odvolávanie

18.06.2026 14:54

Podľa zistení novinárov ústav od Číňanov získal asi tri milióny korún (približne 124 000 eur).

windy shmú

Slovensko čaká víkend ako v peci: teploty vystrelia k 35 stupňom, hrozia úpaly aj požiare

18.06.2026 14:50

Ľuďom to prinesie vysokú tepelnú záťaž.