Založ si blog

Čína a USA, tento vzťah ako základ ekonomickej prestavby nového sveta?

Svet sa mení  a my sa budeme musieť meniť s ním. Ak si niekto nevšimol, začínajú sa obrovské ekonomické zmeny v celom svete. Keďže ľudia nerozumejú, nakoniec to dostanú v praktických životných situáciách a potom pochopia. Poďme na prvú zmenu z nich a to sú vzťahy medzi USA a Čínou.

Čína a USA majú desaťročia výborné vzťahy a HDP jedného aj druhého rástlo vo vzájomnej kombinácii. Číňania pracovali a v USA sa tlačili zelené papieriky, ktoré to celé financovali. K čomu v tomto vzťahu dochádza? Dochádza ku kompletnej likvidácii obchodných a ekonomických vzťahov medzi nimi. Svet aký sme poznali, kde v Číne vyrábajú a v USA sa spotrebováva je preč. Tieto vzťahy budú aj naďalej potlačované a likvidované.

Slniečkárov a „obchodníkov“, ktorí by za tieto „dobré vzťahy aj umreli“ sú ako po celom svete neskonalé množstvá. Ekonomickou likvidáciou obchodných vzťahov medzi Čínou a USA sa dosahuje obrovská likvidácia týchto predajcov záujmov vlastnej krajiny – Číny. Tieto vzťahy sa aspoň nateraz nebudú obnovovať a budú naďalej likvidované. Keďže Čína a USA spolu tvorili obrovský ekonomický kolos bude to mať samozrejme obrovský dopad nielen na nich ale na celý svet.

Aké budú následky pádu takejto veľkej spolupráce? Drvivá väčšina výroby Číny, ktorá bola pre trh USA skončí. Skončí tak obrovský podiel výroby v Číne, ktorého výsledkom bude výrazný pokles HDP ako Číny aj USA. V USA je súčasný HDP zhruba na úrovni 17-21 bilióna dolárov. Pokles ich HDP (behom ďalších rokov krízy nielen kvôli obchodom s Čínou) bude cca na úroveň o 55% nižšiu, takže odhadujem pokles HDP na úroveň 7-10 bilióna dolárov v súčasných cenách. Súčasné ceny uvádzam preto, lebo neviem ako sa bude presne vyvíjať ešte cena dolára a ak by došlo k výraznejšej cválajúcej alebo hyper inflácii, či pádu hodnoty dolára celkom, tak samozrejme odhadované čísla je nutné o ne upraviť. USA by mali byť na konci „perestrojky“ vnútorne sebestačné, teda s malým dovozom by mali prestať vyciciavať celý svet cez nakrájaný zelený papier ako je tomu doteraz.

No a v Číne takisto klesne export na rádovo menší ako doteraz. Ako sa to dotkne bežných ľudí? Len pre porovnanie veľká depresia z 30. rokov minulého storočia spôsobila v USA pád HDP o 15%. Takže si asi viete predstaviť čo nás čaká a aká je hĺbka novej perestrojky 2020 po tej z 1989. Dôjde k obrovskému poklesu životnej úrovne v krajinách celého sveta.

Nebudem tu rozoberať ďalšie „nepodstatné“ veci tohto vzťahu ako dolár, či juan, skúsim skôr aký to bude mať dopad na nás, keď naša ekonomika je založená na exporte? Pri množstve áut, ktoré vyrábame dopyt klesne. Mnoho z nich je vyvážaných ku konečnému spotrebiteľovi aj do Číny. Nikto toľko áut potrebovať nebude. Je pre nás Európska ekonomická zóna dostatočne veľká a hlavne schopná platiť za to čo tu vyrábame? Budeme tu na Slovensku mať dosť potravín? Čím ich zaplatíme, keď autami sa nebude dať? Euro je extrémne previazané ekonomicky s dolárom. Európa sama nemá výrazné energetické zdroje a budeme ich nakupovať. Samozrejme sú tu ešte rôzne ekonomické scenáre pre Európu, ale ten globálny je už napísaný. Možno by bolo dobré povedať, chyťme sa čoho sa dá, behom nasledujúcich rokov pôjdeme prudko z kopca dolu.

V USA prebieha likvidácia štátu a hospodárstva. JP Morgan, Carnegie. Ako to bude u nás? Zlikvidujeme seba?

10.04.2024

JP Morgan, Carnegie patrili pred 2. svetovou vojnou spolu s asi ďalšími zhruba do desať podnikateľmi v USA, ktorých majetok na individuálnej báze oficiálne každého jedného bol ako celoročný rozpočet celej USA. Keďže v určitom období prestali štatistiky ukazovať správne čísla majetkov niektorých rodín, tak sa akože vytratili z top rebríčkov najbohatších ľudí / [...]

Je Korčok tehotná panna? Sumár niektorých vyjadrení a faktov, ktoré už vieme a nejako nesedia

05.04.2024

Takže zhrňme si, čo o Korčokovi vieme. Je občiansky kandidát s podporou politických strán. Teda je občiansky kandidát, alebo kandidát politických strán, keď SaS ho nominovala? Môže byť aj panna a zároveň tehotný? chudák, ktorý vo svojich 60 rokoch žije v rekreačnej chatke tu. Proste 60 ročný pán, diplomat, ktorý si zo svojich skromných príjmov diplomata nenašetril [...]

Crocus je len ďalšia forma Nord streamu z Mordoru. Terorizmus neexistuje. Terorizmus je forma boja jednej krajiny voči druhej. ISIS/ISIL

03.04.2024

Ak aspoň trošku rozumiete riadeniu, tak pochopíte, že človek, ktorý má rodinu, blízkych nespácha terorizmus. Proste mu záleží na vlastnom živote, živote svojich blízkych, na všetkom čo je okolo. Jeho cieľ je to rozvíjať a zlepšovať prostredie v ktorom žije, pričom terorizmom riskuje stratu seba, rodiny, blízkych. Samozrejme sú stratení jedinci bez rodiny, bez [...]

macron

Svetoví darcovia prisľúbili Sudánu pomoc vo výške dvoch miliárd eur. Už rok tam zúri občianska vojna

15.04.2024 23:46

Macron to oznámil na záver medzinárodnej konferencie v Paríži. Jej cieľom bolo získať podporu pre Sudáncov.

Biden, fiala

USA aj Európa musia aktívne pomáhať Ukrajine, povedal Fiala po stretnutí s Bidenom

15.04.2024 22:25, aktualizované: 16.04.2024 00:20

Biden podľa Fialu opakovane ocenil úlohu Českej republiky v súčasnom svete, okrem iného českú iniciatívu nakúpiť muníciu pre Ukrajinu, aj vzájomné vzťahy.

Trump, súd

Začal sa proces s Trumpom v kauze podplácania pornoherečky. Zatiaľ sa nedarí vybrať porotcov

15.04.2024 22:14, aktualizované: 23:26

Donald Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní.

maryland, baltimore, most, fbi, loď

Tragický pád mosta v Baltimore vyšetruje FBI

15.04.2024 19:41

Vyšetrovatelia skúmajú najmä elektrický systém lode ale i to, či boli dodržané všetky federálne zákony.