Založ si blog

Čína a USA, tento vzťah ako základ ekonomickej prestavby nového sveta?

Svet sa mení  a my sa budeme musieť meniť s ním. Ak si niekto nevšimol, začínajú sa obrovské ekonomické zmeny v celom svete. Keďže ľudia nerozumejú, nakoniec to dostanú v praktických životných situáciách a potom pochopia. Poďme na prvú zmenu z nich a to sú vzťahy medzi USA a Čínou.

Čína a USA majú desaťročia výborné vzťahy a HDP jedného aj druhého rástlo vo vzájomnej kombinácii. Číňania pracovali a v USA sa tlačili zelené papieriky, ktoré to celé financovali. K čomu v tomto vzťahu dochádza? Dochádza ku kompletnej likvidácii obchodných a ekonomických vzťahov medzi nimi. Svet aký sme poznali, kde v Číne vyrábajú a v USA sa spotrebováva je preč. Tieto vzťahy budú aj naďalej potlačované a likvidované.

Slniečkárov a „obchodníkov“, ktorí by za tieto „dobré vzťahy aj umreli“ sú ako po celom svete neskonalé množstvá. Ekonomickou likvidáciou obchodných vzťahov medzi Čínou a USA sa dosahuje obrovská likvidácia týchto predajcov záujmov vlastnej krajiny – Číny. Tieto vzťahy sa aspoň nateraz nebudú obnovovať a budú naďalej likvidované. Keďže Čína a USA spolu tvorili obrovský ekonomický kolos bude to mať samozrejme obrovský dopad nielen na nich ale na celý svet.

Aké budú následky pádu takejto veľkej spolupráce? Drvivá väčšina výroby Číny, ktorá bola pre trh USA skončí. Skončí tak obrovský podiel výroby v Číne, ktorého výsledkom bude výrazný pokles HDP ako Číny aj USA. V USA je súčasný HDP zhruba na úrovni 17-21 bilióna dolárov. Pokles ich HDP (behom ďalších rokov krízy nielen kvôli obchodom s Čínou) bude cca na úroveň o 55% nižšiu, takže odhadujem pokles HDP na úroveň 7-10 bilióna dolárov v súčasných cenách. Súčasné ceny uvádzam preto, lebo neviem ako sa bude presne vyvíjať ešte cena dolára a ak by došlo k výraznejšej cválajúcej alebo hyper inflácii, či pádu hodnoty dolára celkom, tak samozrejme odhadované čísla je nutné o ne upraviť. USA by mali byť na konci „perestrojky“ vnútorne sebestačné, teda s malým dovozom by mali prestať vyciciavať celý svet cez nakrájaný zelený papier ako je tomu doteraz.

No a v Číne takisto klesne export na rádovo menší ako doteraz. Ako sa to dotkne bežných ľudí? Len pre porovnanie veľká depresia z 30. rokov minulého storočia spôsobila v USA pád HDP o 15%. Takže si asi viete predstaviť čo nás čaká a aká je hĺbka novej perestrojky 2020 po tej z 1989. Dôjde k obrovskému poklesu životnej úrovne v krajinách celého sveta.

Nebudem tu rozoberať ďalšie „nepodstatné“ veci tohto vzťahu ako dolár, či juan, skúsim skôr aký to bude mať dopad na nás, keď naša ekonomika je založená na exporte? Pri množstve áut, ktoré vyrábame dopyt klesne. Mnoho z nich je vyvážaných ku konečnému spotrebiteľovi aj do Číny. Nikto toľko áut potrebovať nebude. Je pre nás Európska ekonomická zóna dostatočne veľká a hlavne schopná platiť za to čo tu vyrábame? Budeme tu na Slovensku mať dosť potravín? Čím ich zaplatíme, keď autami sa nebude dať? Euro je extrémne previazané ekonomicky s dolárom. Európa sama nemá výrazné energetické zdroje a budeme ich nakupovať. Samozrejme sú tu ešte rôzne ekonomické scenáre pre Európu, ale ten globálny je už napísaný. Možno by bolo dobré povedať, chyťme sa čoho sa dá, behom nasledujúcich rokov pôjdeme prudko z kopca dolu.

Ako definitívne odstrániť korupciu

24.03.2023

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby. Zmizla už korupcia? Prečo [...]

V Socialistických štátoch amerických padla SVB banka

15.03.2023

Obrovský morálny hazard do celej spoločnosti vnieslo riešenie pádu SVB banky do spoločnosti, pretože vláda zachraňovala privátne investície a sanovala straty korporátu na úkor štátu a daňových poplatníkov. Pád banky a hlavne riešenie tohto problému ďalej navýši infláciu, proti ktorej bojuje Centrálna banka FED, ktorá ale socialisticky pomohla zachraňovať privátne [...]

Dáva Sulík svojim menej kvalitný materiál, či nemá napozeraného Terminátora?

28.02.2023

V nedeľu sme sa dozvedeli od Cigánikovej z SaS, že jadrová veľmoc sa dá poraziť. My Slováci by sme na tom boli veľmi zle, keby nie. Sme jedni z najaktívnejších, chvalabohu … Ukrajina porazí Rusko Priamo v relácii V politike na TA3 tu prebehol tento rozhovor, ktorý začína 31m:20s Kéry (31m:20s): Dá sa poraziť jadrová veľmoc? Cigániková: No to by sme boli na tom [...]

Mladí antifašisti protestujú proti mítingu Iniciatívy za slobodu slova.

Svedok opísal, ako mal obvinený advokát zabiť Daniela Tupého

25.03.2023 20:17

Čo sa stalo v osudnú noc? V kauze vraždy prehovoril jeden z útočníkov.

Vladimir Putin

Putin: Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane

25.03.2023 18:57

Ruský prezident zdôraznil, že Moskva krokom neporuší žiadne dohody o nešírení jadrových zbraní.

Sanduová

Z moldavčiny je rumunčina. Ako to súvisí s Putinovou agresiou?

25.03.2023 18:00

Moldavská prezidentka Maia Sanduová podpísala dekrét o premenovaní štátneho jazyka krajiny z moldavčiny na rumunčinu. Čo na to Moskva a Bukurešť?

Lászlo Sólymos

Sólymos: Ak v septembri neuspejeme, môže to znamenať koniec menšinovej politiky

25.03.2023 17:50

Najbližšie parlamentné voľby budú podľa neho míľnikom pre menšinovú politiku na Slovensku.

Erik Majerčák

Ekonómia, politika

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 387286x
Priemerná čítanosť článkov: 3489x

Autor blogu

Kategórie