Založ si blog

Čína a USA, tento vzťah ako základ ekonomickej prestavby nového sveta?

Svet sa mení  a my sa budeme musieť meniť s ním. Ak si niekto nevšimol, začínajú sa obrovské ekonomické zmeny v celom svete. Keďže ľudia nerozumejú, nakoniec to dostanú v praktických životných situáciách a potom pochopia. Poďme na prvú zmenu z nich a to sú vzťahy medzi USA a Čínou.

Čína a USA majú desaťročia výborné vzťahy a HDP jedného aj druhého rástlo vo vzájomnej kombinácii. Číňania pracovali a v USA sa tlačili zelené papieriky, ktoré to celé financovali. K čomu v tomto vzťahu dochádza? Dochádza ku kompletnej likvidácii obchodných a ekonomických vzťahov medzi nimi. Svet aký sme poznali, kde v Číne vyrábajú a v USA sa spotrebováva je preč. Tieto vzťahy budú aj naďalej potlačované a likvidované.

Slniečkárov a „obchodníkov“, ktorí by za tieto „dobré vzťahy aj umreli“ sú ako po celom svete neskonalé množstvá. Ekonomickou likvidáciou obchodných vzťahov medzi Čínou a USA sa dosahuje obrovská likvidácia týchto predajcov záujmov vlastnej krajiny – Číny. Tieto vzťahy sa aspoň nateraz nebudú obnovovať a budú naďalej likvidované. Keďže Čína a USA spolu tvorili obrovský ekonomický kolos bude to mať samozrejme obrovský dopad nielen na nich ale na celý svet.

Aké budú následky pádu takejto veľkej spolupráce? Drvivá väčšina výroby Číny, ktorá bola pre trh USA skončí. Skončí tak obrovský podiel výroby v Číne, ktorého výsledkom bude výrazný pokles HDP ako Číny aj USA. V USA je súčasný HDP zhruba na úrovni 17-21 bilióna dolárov. Pokles ich HDP (behom ďalších rokov krízy nielen kvôli obchodom s Čínou) bude cca na úroveň o 55% nižšiu, takže odhadujem pokles HDP na úroveň 7-10 bilióna dolárov v súčasných cenách. Súčasné ceny uvádzam preto, lebo neviem ako sa bude presne vyvíjať ešte cena dolára a ak by došlo k výraznejšej cválajúcej alebo hyper inflácii, či pádu hodnoty dolára celkom, tak samozrejme odhadované čísla je nutné o ne upraviť. USA by mali byť na konci „perestrojky“ vnútorne sebestačné, teda s malým dovozom by mali prestať vyciciavať celý svet cez nakrájaný zelený papier ako je tomu doteraz.

No a v Číne takisto klesne export na rádovo menší ako doteraz. Ako sa to dotkne bežných ľudí? Len pre porovnanie veľká depresia z 30. rokov minulého storočia spôsobila v USA pád HDP o 15%. Takže si asi viete predstaviť čo nás čaká a aká je hĺbka novej perestrojky 2020 po tej z 1989. Dôjde k obrovskému poklesu životnej úrovne v krajinách celého sveta.

Nebudem tu rozoberať ďalšie „nepodstatné“ veci tohto vzťahu ako dolár, či juan, skúsim skôr aký to bude mať dopad na nás, keď naša ekonomika je založená na exporte? Pri množstve áut, ktoré vyrábame dopyt klesne. Mnoho z nich je vyvážaných ku konečnému spotrebiteľovi aj do Číny. Nikto toľko áut potrebovať nebude. Je pre nás Európska ekonomická zóna dostatočne veľká a hlavne schopná platiť za to čo tu vyrábame? Budeme tu na Slovensku mať dosť potravín? Čím ich zaplatíme, keď autami sa nebude dať? Euro je extrémne previazané ekonomicky s dolárom. Európa sama nemá výrazné energetické zdroje a budeme ich nakupovať. Samozrejme sú tu ešte rôzne ekonomické scenáre pre Európu, ale ten globálny je už napísaný. Možno by bolo dobré povedať, chyťme sa čoho sa dá, behom nasledujúcich rokov pôjdeme prudko z kopca dolu.

Liberálnych mamľasov v riadení štátu sa musíme zbaviť čo najskôr, lebo hlad a chlad nemusí byť náš najväčší problém

21.06.2022

Ak ste si nevšimli, blíži sa kríza rozmerov, ktoré nikto živý v našej krajine nezažil ani po 89. Teórie píšu, že také bolo, ale pamätníkov už nemáme. V 30. rokoch minulého storočia vraj pár miliónov ľudí umrelo na hlad a chlad v USA. Liberálni ekonómovia, netušia čo robiť, pretože to nemajú v brožúrke, čo v takých situáciách, keď nefungujú veci čo by mali [...]

Náš svet prebudovávajú na naše vezenie našimi rukami a my sedíme a kukáme

02.06.2022

Po smrti Lenina a uchopením moci v Rusku Stalinom sa začali procesy, ktoré navždy zmenili svet. Stalin sa odtrhol od svetového riadenia a začal reformy, ktoré viedli k víťazstvu v 2. svetovej vojne, prvému kozmonautovi vo vesmíre, či skrotení atómu pre výrobu elektrickej energie. No a dopustil sa aj najväčšieho hriechu a to, že do riadenia štátu pustil občana. Aj [...]

Prečo Fico chce rozdávať ľuďom a Sulík nie

26.05.2022

Zdá sa to celé jednoduché. Fico je sociálny demokrat a chce rozdávať, lebo myslí na ľudí, rozhadzuje peniaze, je nezodpovedný. Sulík je šporivý, vie, že to je dobré neminúť, chce zabezpečovať naše deti malým dlhom, je zodpovedný. Ale naozaj? Pozrime sa tomu na zúbok Zdroj foto: Pixabay Už roky naša Európska centrálna banka ECB umožňuje cez kvantitatívne [...]

Putin

Putin sa prvýkrát od začiatku vojny chystá opustiť Rusko

26.06.2022 18:18

V Ašchabade čaká šéfa Kremľa summit krajín susediacich s Kaspickým morom.

koronavírus vakcína Moderna schválenie žiadosť

Nová vlna covidu nebude taká silná, plošné opatrenia u Lengvarského neplánujú

26.06.2022 16:38, aktualizované: 17:42

Ministerstvo zdravotníctva sa spolieha na imunitu ľudí.

G7 Summit

Demonštrácie proti G7 majú výrazne menej účastníkov, než sa čakalo

26.06.2022 16:18

Demonštrantov tak výrazne prečíslili policajné jednotky.

slovjansk

Plavci na pláži v Slovjansku sa neboja ani rakiet: Strach ľudí je nebezpečnejší

26.06.2022 15:57

Rekreačná oblasť na brehu jazera leží len 10 km od frontovej línie.