Ďalšie kolo inflácie na obzore, kvantitatívne uvoľňovanie je späť

10. decembra mal šéf centrálnej banky USA – FEDu, Jerome Powell tu pravidelnú tlačovku, kde oznámil cca v 7:30, že FED bude kupovať primárne štátne obligácie v objeme 40 miliárd v prvom mesiaci a následne počas niekoľko ďalších mesiacov podľa potreby. Zaobalil to do krásnych slov, ale v preklade ide o ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania a tlačenia peňazí, ktoré keď nemajú, tak jednoducho vytlačia aj keď dnes sa to už nerobí tlačením, ale jednoduchým pripísaním jednotiek a núl v počítačoch

Znamená to, že do ekonomiky USA budú pumpovať ďalšie peniaze s nádejou, že niečomu pomôžu, pričom vedia, že pacient – dolár je v stave klinickej smrti. Potrebujú ešte, aby sa javil, že žije. Spôsob ako to zabezpečiť je napumpovať ďalšie a ďalšie peniaze. Pokiaľ sú peniaze, muzika hrá stále na najvrchnejšom poschodí, hoci poschodia pod tým sú už zatopené

Nás čaká čo? Zjednodušene Američania tlačením peňazí zabezpečia ďalšiu infláciu sebe doma a tým, že dolár je ešte nateraz svetovou menou infláciu vyexportujú do všetkých krajín sveta a podelia sa s ňou s nami všetkými. Keďže svetová cena je určovaná v dolároch a tá stúpne, tak budeme potrebovať viac dolárov na nákupy. To znamená, že v lokálnej mene Eur, či inej jednoducho zaplatíte viac a dolár si vezme z vašich peňazí viac. Kurzy medzi dolárom a inými menami sú upravované politicky, nie ekonomicky, takže ide o čisté vyciciavanie ekonomických zdrojov z krajín celého sveta ako to bolo desaťročia, pretože ktorý politik sa postaví politicky proti USA názoru? Už sú také krajiny a tie sú zdrojom potápania veľkej dolárovej lode, ale my? S obrovskou domácou politickou skupinou čakajúcou na každý zelený narezaný papierik, či euro čo putuje do ich vlastného vrecka sa to ešte nedá

Keď sa nám zdalo, že už sa trošku zastavila inflácia, lebo chvíľu netlačili, nuž pôjdeme znovu. Keďže štatistika EU je založená ako politika PS na ilúziách a želaniach, tak aj EU štatistika z liberálnej dielne sa prispôsobuje želaniam a na realitu kašle. Ako je možné, že nám na papieri rastú príjmy rýchlejšie ako inflácia a pri tom máme stále prázdnejšie peňaženky? Lebo sa máme lepšie? Napriek snahe súčasnej vlády sa znehodnotia ďalej naše príjmy, úspory, zvýšia sa ceny rýchlejšie ako nateraz

V prípade, ak aj Európska centrálna banka (ECB) sa rozhodne tlačiť, tak inflácia a ceny zrýchlia svoj rast ešte oveľa viac. Európska komisia chce na zbrojenie dať ďalších 850 miliárd, nuž a odkiaľ by tie peniaze mali? Veď ich vytlačia. Bohužiaľ zatiaľ nedostali zelenú od FEDu, že to môžu spraviť – nie je dohoda o takýchto veľkých swapových operáciách a s Trumpom si nateraz neviem predstaviť, že to teraz aj dostanú. Tak možno nateraz iba niečo v menšom, pokiaľ neprepukne poriadna kríza, potom sa budú snažiť zachrániť akokoľvek. Samozrejme, ak chcete vedieť viac o kvantitatívnych uvoľňovaniach stačí nalistovať moje oveľa staršie blogy

Link na moju FB stránku je teraz tu. Link na Telegram tu. Ako skupinu diskutujúcich nás nájdete na FB na Diskusnom fóre tu. Vyšli 2 výborné knihy od Chazina &Co tutu, kde presne popisuje ako funguje tento feudálno-kapitalistický model riadenia, kde ľahko pochopíte kto a za čím je. Dobré knihy o riadení napríklad O svete krivých zrkadiel sú tu, DVTR tu, či Tajomstvá ovládania ľudstva diel 1 tu a diel 2 tu. Ako bude vyzerať EU a Slovensko po resete 2 sme sa zamýšľali v staršom videu oveľa viac tu

Väčšina sveta bude v diktatúre nasledujúce desaťročie a to je ten lepší prípad

12.06.2026

V Hormúze pred vojnou bolo denne vybavených podľa rôznych AI priemerne 130 tankerov denne s cca objemom ropy 21 miónov barelov. Teraz je to cca 1,5 tankera aj s tými „na čierno“. Ak Michail Sergejevič Trump prehrá v Hormúze a nenastolí tam „svoju vládu“, tak celý región sa vymkne kontrole súčasného pána sveta a pôjde inou cestou ako doteraz. USA skončia ako [...]

Ak máte ilúziu voľby stabilizujete systém riadenia samého seba inými

05.06.2026

Možnosť výberu. Ilúzia slobodnej vôle. Ľudia nepotrebujú reálnu slobodu. Stačí, keď veria, že majú dostatok možností. Červenú alebo modrú pilulku. Spať ďalej, alebo prebudiť sa. Na možnosti výberu nakoniec nezáleží. Záleží len na tom, že máte pocit, že ste si vybrali svoju cestu. To je psychologický trik, kde 99% ľudí akceptujú svoj žalár bez otázok. 1% [...]

Prečo fašista Merz nepríde do Bratislavy. R. Fico ho vytočil do nepríčetna. Ale naozaj on?

23.05.2026

Asi ste zachytili vyjadrenia R. Fica, že nemecký kancelár mal prísť koncom mája do Bratislavy. Okolo mal nejakú udalosť a teda deň pred, že sa zastaví a pokecá s našim premiérom. Nakoniec sa rozhodol, že nepokecá, lebo chcel tým povedať, že potrestá svojou neprítomnosťou nášho premiéra, pretože jeho veličenstvo nebude zvyšovať politické body R. Fica na Slovensku. [...]

Robert Fico

Fico žiada dôveru na poslednú chvíľu. Politológ: Vláda zrejme nechcela riskovať pád koalície

18.06.2026 16:24

Parlament začal vo štvrtok dopoludnia rokovať o návrhu na vyslovenie dôvery vláde.

SR Devínska cesta svah zosuv dopravné obmedzenia BAX

Zosuv pôdy pri Prešove spustil mimoriadnu situáciu: Cesta sa trhá roky, záchrana má stáť milióny

18.06.2026 16:21

Mesto Prešov a obec Ľubotice vyhlásili vo štvrtok popoludní mimoriadnu situáciu.

putá polícia

Dvojica organizovala detskú prostitúciu, jednou z obvinených je matka obetí

18.06.2026 16:15

V Košiciach malo dochádzať k detskej prostitúcii.